Southwest Airlines amendată pentru publicitate amăgitoare
Compania aeriană Southwest a fost amendată cu 200.000 dolari, de autoritățile de reglementare din SUA pentru publicitatea TV amăgitoare. Departamentul de Transport ( DOT ) a declarat că, Southwest a făcut publicitate spunând că biletul unui zbor de la Atlanta la New York, Chicago și Los Angeles,costă 59 de dolari, într-o serie de reclame TV în octombrie 2013.
Cu toate acestea, Departamentul de Transport nu gasit nici un zbor disponibil la acest preţ. Însă compania susţine că anunțurile au fost o greșeală care implică copii de publicitate eronate.
Compania aeriană a fost amendată cu 100.000 de dolari pentru încălcarea regulilor împotriva publicității înșelătoare, și o suplimentare de 100.000 de dolari pentru încălcarea regulii după ce a fost găsită vinovata de săvârşirea unei infracțiuni în 2012 .
http://www.bbc.com/news/business-27628481