Australia și China au încheiat un acord de liber schimb major
China și Australia au încheiat un acord de liber schimb major, președintele chinez Xi Jinping a făcut o solicitare rară parlamentului în Canberra.
Acordul, rezultatul unui deceniu de discuții, va deschide piețele în valoare de miliarde de dolari, spune Canberra. Acesta va oferi producătorilor de produse lactate australieni, vinificatori și altor sectoare tarife gratuite şi acces pe piața imensă a Chinei în câțiva ani. Între timp, China solicită un acces mai mare pentru proiectele de investiții.
Xi se găseşte într-o vizită de stat în Australia în urma summit-ul G20. În discursul său în fața parlamentului, acesta a promis că ţara lui va urmări o dezvoltare pașnică cu Australia și alte țări. În ultimele două decenii, schimburile comerciale dintre Australia și China a crescut substanțial, cu China acum cel mai mare partener comercial al Australiei în două sensuri, conform Departamentului australian al Afacerilor Externe și Comerțului.
În 2013, schimburile comerciale dintre cele două țări au fost în valoare 150 miliarde de dolari americani. Guvernul a declarat că acordul ar putea adăuga încă 20 de miliarde de dolari la această cifră, însă detaliile complete ale beneficiilor nu au fost încă lansate.
http://www.bbc.com/news/world-australia-30076974