Căile ferate cer miliarde de la companiile aeriene pentru kerosen
Compania germană a căilor ferate acuză 30 de companii aeriene că și-au fixat artificial prețurile la kerosen. Acum cer daune de miliarde.
Deutsche Bahn acuză Lufthansa și alte peste 30 de companii aeriene pentr obținerea de compensații de miliarde de euro. Aceasta acuză faptul că, companiile aeriene și-au fixat prețurile. Companiile aeriene și-ar fi fixat artificial între ele prețurile la kerosen între anii 1999 I 2006 precum și taxele de securitate.
Căile ferate cer daune de 1,2 miliarde de euro, iar un purtător de cuvânt al companiei a declarat în această duminică printre altele că, compania se așteaptă și la compensarea unei dobânzi de 560 de milioane de euro. Prin această declarație acesta confirmă raportul din partea Wirtschaftswoche.
Plângerea corespunzătoare a fost depusă luni la Tribunalul Districtual cu sediul social din Koln. Afectată de cartel a fost, potrivit purtătorului de cuvânt al filialei de transport marfă, DB Schenker.
http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/schadenersatz-bahn-fordert-milliarden-von-fluggesellschaften-13294361.html