Ferrari zburdă pe burse

imago58802429h

Ferrari zburdă pe burse
Fiat Chrysler împarte Ferrari și aduce filiala de mașini sport pe bursă. Acționarii sunt încântați. Pasul este probabil să aducă multă distracție, de asemene, pentru familia de industriași Agnelli.

Surpriza s-a produs. Fiat Chrysler se separă de Ferrari și va duce legendara mașină sport pe bursă. CEO-ul, Sergio Marchionne a anunțat planul după o reuniune a Consiliului de Administrație și astfel a declanșat euforia reală pe piața de valori. În Milano acțiunile au urcat puternic și au fost prin urmare suspendate temporar de la tranzacționare, dar tendința s-a menținut undeva la 12% creștere. Acest lucru se petrece în ciuda faptului că așteptările primului trimestru au rămas în urmă. Mesajul este cu siguranță pozitiv pentru acționarii Fiat, spune analistul Commerzbank Sascha Gommel.

Anul viitor zece la sută din acțiunile Ferrari vor fi tranzacționare în SUA, eventual chiar și Europa. Restul acțiunilor vor merge către acționarii Fiat Chrysler, inclusiv familia Agnelli carea fondat Fiat. Cât valorează aceste acțiuni Ferrari nu a dorit Marchionne să fie dezvăluit. Estimările sunt undeva la opt miliarde de euro.

http://www.n-tv.de/wirtschaft/Ferrari-galoppiert-an-die-Boerse-article13866311.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

60 + = 63