Peugeot vrea să deschidă un centru de inginerie în Maroc
PSA Peugeot Citroen (PEUP.PA) va deschide un centru de inginerie în Maroc cu firma de consultanta Altran (ALTT.PA), în prima etapă majoră sub îndrumareaa noului şef Carlos Tavares pentru a crește amprenta constructorul francez de automobile în țările cu salarii mai mici, au declarat sursele.
Peugeot va externaliza unele funcții de cercetare și dezvoltare la noul centru Altran, creând 1.500 de locuri de muncă şi cântărind o eventuală investiţie în ansamblu cu vehicule low-cost din Maroc, scrie The New York Times citând anumite surse familiare cu problema. Însă, un purtator de cuvant al Peugeot a declarat că nu au existat planuri pentru o uzină de asamblare low-cost și nu ar putea confirma centrul Casablanca C & D. Cu sediul la Paris Altran, un specialist servicii de inginerie, a declarat că nu a semnat “nici un contract nou” cu Peugeot, evitând să răspunde unor întrebări suplimentare.
Mișcarea marocană este un pas important pentru Peugeot în care urmărește să reducă costurile și să devină mai competitiv. Impactul asupra locurilor de muncă în Franța, unde compania își reduce deja forța de muncă în inginerie, este neclar dar orice reduceri vor fi nepopulare cu sindicatele și sensibile pentru guvern. Contând foarte mult pe Europa pentru vânzări și producție, Peugeot a supraviețuit șase ani crizei de pe piață, numai după o emisiune de acțiuni de 3 miliarde de euro, din care statul francez și Dongfeng din China au luat 14 la sută în acțiuni.
http://www.nytimes.com/reuters/2014/11/05/business/05reuters-peugeot-lowcost.html?src=busln&_r=0