Reformele bancare din Marea Britanie depind de sprijinul autorităţilor de reglementare la nivel mondial
Succesul reformelor britanice va depinde în mare măsură de autoritățile de reglementare din alte părți ale lumii, a declarat autoritatea pieţei de top din Hong Kong.
Dar obținerea sprijinului din partea altor autorități de supraveghere poate fi difici, deoarece guvernele se concentrează pe creșteri economice, a adăugat Ashley Alder, directorul executiv al securităţii și Futures Comission din Hong Kong.
După ce băncile au fost amendate în legătură cu rata dobânzii de referință, Marea Britanie introduce norme în 2016 ce îi vor face pe bancherii seniori direct responsabil pentru ceea ce se întâmplă compania lor.
În iunie, autoritățile de reglementare din Marea Britanie vor face, de asemenea, recomandări cu privire la îmbunătățirea standardelor de comportament pe piețele materiilor prime, valutare și de obligațiuni. Noile reguli se vor aplica de asemenea şi în cadrul personalului din sucursalele băncilor străine din Marea Britanie.