Ryanair planuieste sa scada tariferele cu 7%, pe fondul războiului prețurilor

_89767659_89767658

Ryanair declară că se așteaptă ca tariful său mediu să scadă cu 7% in acest an, deoarece reduce prețurile pentru a stimula cota de piață pe fondul intensificării concurenței.

“În cazul în care va exista un război tarifar în Europa, atunci Ryanair va fi câștigătorul”, a declarat directorul executiv al Ryanair, Michael O’Leary.

Analistii au declarat ca toate companiile aeriene concurente ii vor urma cel mai probabil exemplul. Reducerile vin dupa ce compania aeriană bugetară a raportat o creștere de 43% a profitului net la 1,2 miliarde de euro pentru întregul an până la sfârșitul lunii martie. Dl O’Leary a promis să ia o cotă de piață de la companiile aeriene concurente, spunând: “.

În cazul în care alte companii aeriene doresc să concureze cu noi la preț, atunci vom reduce din nou prețurile”

http://www.bbc.com/news/business-36356303

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 3