Umilire istorică pentru Brazilia în semifinalele Cupei Mondiale

_76140332_76140331

Brazilia a a intrat în istorie după meciul disputat pe 8 iulie cu Germania. O istorie pe care brazilienii vor să o uite cu siguranţă, echipa lor de suflet a fost învinsă cu 7-1 de Germania. Brazilia a primit 5 goluri în primele 35 de minute de joc. Antrenorul echipei naționale a Brazilie, Luiz Felipe Scolari a numit înfrângerea “cea mai proastă zi din viața lui”.

Cea mai proastă zi a fost pentru toţi susţinătorii echipei, deşi pentru compania social media, Twitter a fost, se pare, cea mai bună zi, un record de 35,6 milioane de tweet-uri au fost postate în timpul jocului de 90 de minute. De asemenea, Twitter a spart recordul de tweet-uri pe minut, când s-a marcat al cincelea gol a înregistrat 580,601 de tweet-uri într-un minut. Mass-media braziliană reflectă starea de șoc din urma înfrângerii, descriind rezultatul drept o “umilire istorică”.