Vânzările Yum, proprietarul KFC, au scăzut în al patrulea trimestru consecutiv
Vânzările gigantului din SUA, Yum Brands, care detine Pizza Hut și KFC, a căzut pentru un al patrulea trimestru consecutiv, deoarece activitatea din China a continuat să scadă.
În China, vânzările în magazinele Yum au scăzut cu mai mult de cât era de asteptat in al doilea trimestru, cu 10%, în ciuda eforturilor de a recâștiga teren în cea mai mare piață de după un scandal de siguranță a cărnii, de anul trecut.
La nivel global, veniturile au scăzut cu 3%, la 3,1 miliarde de dolari în perioada aprilie- iunie. Firma a declarat că principala inițiativă este de a se întoarce pe drumul cel bun în China.
Compania a încercat să recâştige clienții cu miscari, cum ar fi eliminarea coloranților artificiali și aromelor de alimente la Pizza Hut și Taco Bell.